Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marian Pietrzyk jest najstarszym z grupy przyjaciół. Pochodzi z Warszawy i spędza wakacje u swych dziadków w Olszynach. Jest ciotecznym bratem Julka Milera.

Marian jest chłopcem rozważnym, cichym, zrównoważonym i poważnym. Zawsze stara się postępować szlachetnie i uczciwie, wiedząc, że to na jego barki spadnie odpowiedzialność za poczynania przyjaciół. Jest sumienny, obowiązkowy i chętnie pomaga babce w codziennych obowiązkach. W podejmowaniu decyzji kieruje się zdrowym rozsądkiem.

Nie działa pochopnie, lecz wszystko musi dokładnie przeanalizować i przemyśleć. Tajemnica, związana z ukrywaniem się Zenka na wyspie, ciąży mu i powoduje wyrzuty sumienia. W stosunku do chłopaka jest nieufny, nieco zazdrosny o to, że wzbudza zainteresowanie Pestki, ale w sytuacji kryzysowej wyciąga ku niemu pomocną dłoń i organizuje wyprawę do Strykowa, świadomy, że Zenek nie pokona wielu kilometrów pieszo z chorą nogą. Z natury spokojny potrafi wykazać się odwagą i walecznością, stając po stronie chłopaka w bójce z Wiktorem i Władkiem. Marian zawsze postępuje zgodnie z własnymi zasadami i przekonaniami. Nie waha się zapytać Zenka o to, czy ukradł przekupce pieniądze, ale kiedy uświadamia sobie, że zbyt pochopnie ocenił jego zachowanie, usiłuje naprawić swój błąd i prosi go, by powrócił na wyspę.

Marian stara się zachowywać jak dojrzały młody mężczyzna, choć w chwili, gdy dowiaduje się, że Wiktor doniósł na Zenka na milicję, czuje się bezsilny i zwraca się o pomoc do dorosłych. Jest postacią pozytywną, wzbudzającą sympatię i godną naśladowania.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Główne wątki w powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”
3  Ula Zalewska - charakterystykaKomentarze: Marian Pietrzyk - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-28 20:27:10

Bardzo mi to pomogło w odrobieniu pracy domowej. Szkoda,że tak mało jest opisany Mariana wygląd zewnętrzny. Zresztą w książce mało jest napisane o jego wyglądzie :)
Streszczenia książek
Tagi: