Streszczenie Tego obcego w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nazajutrz Julek, rozgoryczony po odejściu Zenka, nie odzywał się do Mariana i kręcił się bez celu po podwórku. Wreszcie poszedł do Uli, pamiętając, że ona również chciała zatrzymać chłopaka. Dziewczyna opowiedziała mu o wizycie Zenka, zapewniając, że ukradł pieniądze, ponieważ był głodny. Julek pobiegł po Mariana i Pestkę, którzy w milczeniu wysłuchali wyjaśnień Uli. Potem dodała, że Zenek nie ma domu i tak naprawdę nie ma gdzie wrócić. Po południu Marian zniknął z domu i wrócił dopiero wieczorem. Julek z niechęcią obserwował go, jak wyciąga walizkę i liczy pieniądze. Marian powiedział malcowi, że zamierza pojechać autobusem do Bielic i pieszo wracać w stronę Olszyn, licząc na to, że spotka Zenka. Następnego dnia chłopcy obudzili się wcześnie rano. Marian wsiadł do autobusu, a Julek udał się na wyspę, aby przygotować wszystko na powrót przyjaciela. W tym czasie Marian wysiadł na przystanku i wyruszył w drogę powrotną. Po kilku kilometrach dostrzegł Zenka. Starał się go przekonać, aby wrócił z nim do Olszyn, lecz chłopak był uparty i odszedł w swoją stronę. W tym samym czasie Ula postanowiła oddać przekupce pieniądze ukradzione przez Zenka. Poprosiła o pożyczkę ojca, lecz doktor Zalewski nie zgodził się, ponieważ córka nie chciała mu wyjaśnić, na co potrzebne jest jej pięćdziesiąt złotych.

Po odejściu Zenka wyspa straciła dla załogi cały urok. Przestali na nią przychodzić, spędzając czas na własnych zajęciach. Pewnego dnia Ula nie zjawiła się u Pestki. Kiedy sytuacja powtórzyła się następnego dnia, zaniepokojona Pestka pobiegła do domu doktora Zalewskiego. Gospodyni lekarza poinformowała ją, że Ula gdzieś wyszła. Pestka wyruszyła na poszukiwania przyjaciółki. Odnalazła ją w sadzie, zrywającą owoce. Ula wyjaśniła, że w ten sposób zarabia pieniądze, aby oddać to, co ukradł Zenek. Pomysł dziewczyny zaskoczył Pestkę. Po chwili Ula nieśmiało dodała, że chłopak wyznał jej, iż jest dla niego jedyna na całym świecie. Po skończonej pracy dziewczyna zaniosła pieniądze Marianowi z prośbą, aby oddał je handlarce. Jakiś czas później Julek pojechał z dziadkiem do Strzemienic. Na targu zauważył Zenka, grającego w karty z jakimiś chłopakami. Zawiedziony tym, że chłopak znalazł nowych kolegów, zarzucił mu kłamstwo, pytając, dlaczego powiedział Marianowi, że wybiera się do Warszawy. Potem zapewnił go, że nie musi się obawiać, ponieważ Ula oddała pieniądze które ukradł przekupce. Wiadomość, że dziewczyna zapracowała na nie, zaskoczyła Zenka.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ten obcy - streszczenie szczegółowe
2  Recenzja powieści „Ten obcy”
3  Marian Pietrzyk - charakterystykaKomentarze: Streszczenie Tego obcego w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 20:34:06

te streszczenie jest krótkie ale opowiada o wielu szczegółach jest w nim opisane zachowanie bohaterów i ich myśli.Zaciekawiło mnie to. Zapraszam do przeczytania


2012-04-15 15:36:11

Książka nie podoba mi się w ogóle. Jest naiwna i nie ciekawa. Przede wszystkim jakieś losowe dzieci które znalazłyby dziwnego biedaka na swoim miejscu spotkań poszłyby po dorosłego, lub zostawiły go i uciekły (ewentualnie obrzuciły kamieniami, ale nie zawsze). Podsumowując, dajcie sobie spokój i czytajcie Zew C'thulu! C'thulu fh'tagn!


2012-02-26 18:10:03

Witam! Bardzo dobre streszczenie książki :) Na pewno mi pomoże zaskoczyć " przemiłą" panią od polskiego ... Jeszcze raz Dzięki Całemu Serwisowi i Pozdrawiam :)


2011-10-31 18:05:03

witam mam na imie Damian i chciałem powiedzic ze to jest ciekaw ten obcy bardzo ciekawa proponuje do przyczytania zobacyzcie kto wystempuje kto jest bohaterem? ok
Streszczenia książek
Tagi: