Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nazajutrz, kiedy cała załoga zjawiła się na wyspie, Zenek czekał na nich na brzegu. Zmienił opatrunek na nodze i poinformował, że rana przestała krwawić. Chłopcy przynieśli prowiant na cały dzień, Pestka – czereśnie, a Ula – herbatę i cukier. Ula, korzystając z zamieszania, zerknęła na Zenka. Wydał się jej jakiś inny. Miał umyte włosy i porządnie wyczyszczone paznokcie, co zrobiło na niej wrażenie. Ze zdziwieniem stwierdziła, że chłopak nie jest brzydki i ma ładne brwi. Dostrzegła Dunaja, który przepłynął rzeczkę i ukrył się w zaroślach. Przeszli na polanę, gdzie Julek z entuzjazmem zaczął wyjmować jedzenie, ciesząc się, jaką ucztę przygotują.

Zenek uśmiechnął się, wyrażając uznanie na widok menażki, którą bracia dostali od dziadka. Wszyscy z zapałem przystąpili do przygotowania posiłku. Zenek zaczął układać chrust w zgrabny stos, Julek spytał, czy dwa dni temu to on palił ognisko na wyspie. Chłopak potwierdził, uśmiechając się i dodał, że tego dnia widział chłopców wieczorem na polanie. Malec starał się dowiedzieć, dlaczego się nie odezwał, lecz Pestka roześmiała się, mówiąc, że Zenek lubi być tajemniczy. Zenek skupił się na rozpalaniu ognia i nie zwrócił uwagi na zaczepkę dziewczyny. Nagle usłyszał cichy śpiew ptaka i podniósł głowę, wyjaśniając, że to zięba. Potem opowiedział, że na wyspie jest wiele ptaków i widział nawet rzadko spotykanego zielonego dzięcioła, a najwięcej ich jest rano, po wschodzie słońca. Julek patrzył na niego z zazdrością, wiedząc, że babka nie pozwoli, aby zanocowali poza domem. Przygotowania do uczty zajęły im sporo czasu, lecz w końcu zasiedli do jedzenia. Julek uczynnie podsuwał Zenkowi chleb, uważając, że jest gościem i należy mu się szczególne uznanie. Chłopak niechętnie sięgnął po najmniejszy kawałek, tłumacząc, że najadł się już swoim chlebem. Tymczasem na skraju polany pojawił się Dunaj i stanął w bezruchu, patrząc na Ulę. Dziewczyna rzuciła w jego stronę kawałek chleba, który pies zjadł szybko, nie odrywając od niej oczu. Pestka, śmiejąc się, rzuciła psu pół ziemniaka. Zwierzę natychmiast ukryło się w gęstwinie, a Zenek wyjaśnił, że Dunaj jest mądry, ponieważ uciekł, widząc jak Pestka podnosi rękę i wyczuwając zagrożenie. Przypuszczał, że pies musiał wiele razy dostać kamieniem i dlatego jest taki nieufny. Marian uznał, że Dunaj nie weźmie jedzenia z ręki, lecz Zenek zaprzeczył, mówiąc, że trzeba cierpliwości. Ula wyciągnęła rękę z chlebem i cicho zawołała imię kundla. Dunaj zbliżył się, merdając ogonem, a wtedy chłopak poradził, aby podeszła w stronę psa. Dziewczyna kucnęła w trawie i przywoływała psiaka, który ostrożnie zbliżał się do niej. Wszyscy śledzili każdy jego ruch zwierzęcia i zauważyli, że zatrzymał się o krok przed wyciągniętą ręką. Ula, zgodnie ze wskazówkami Zenka, wyciągnęła rękę, a wtedy pies gwałtownie skoczył i chwycił zębami chleb. Chłopak wyjaśnił, że pies nie ufa im jeszcze. Postanowili przystrzyc ogon Dunaja i Pestka obiecała, że pożyczy nożyce od gospodarza, w którego mieszkała z matką. Julek spytał Zenka, czy im w tym pomoże. Zenek odparł, że wtedy już go nie będzie na wyspie. Wszyscy zamilkli, zasmuceni myślą, że Zenek niedługo odejdzie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Czas i miejsce akcji „Tego obcego”
3  Marian Pietrzyk - charakterystykaKomentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: