Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ojciec popatrzył na nią ze smutkiem, stwierdzając, że ona również rzadko o nim wspomina swoim znajomym. A potem przysunął się do niej i cicho powiedział, że chciałby, aby było jej dobrze, by wybaczyła mu odejście od matki, ponieważ nie mógł dać jej szczęścia, kochając inną kobietę. Ula zaczerwieniła się, wykrzykując, czy ona również przestała mu być potrzebna. W pierwszej chwili nie zrozumiał jej zarzutu. Dziewczyna z goryczą potwierdziła swoje słowa. Oznajmiła, że dopóki żyła jego druga żona, nie zaprosił jej do swego domu ani razu i nie poczuwał się do bycia jej ojcem. Mężczyzna ze spokojem odparł, iż dwa lata temu przyjechał do Warszawy z żoną, aby zaprosić córkę do ich domu, lecz ciotki poprosiły, żeby odłożyć to na później. Po chwili wahania dodał, że wiele razy obserwował ją, siedząc w niewielkiej kawiarence naprzeciwko jej szkoły. Ula z żalem pomyślała, że ciotki nie wspomniały jej o wizycie ojca. Żałośnie zawołała, że powinien ją zawołać. Wyjaśnił, że nie zrobił tego ponieważ zawsze miał wrażenie, że swoimi wizytami sprawia jej przykrość. Ula spojrzała na niego z mieszaniną żalu, wstydu i oszałamiającej radości, zastanawiając się, jak wynagrodzić ojcu swoje zachowanie.

Godzinę później Pestka usłyszała znajomy gwizd, lecz kiedy chciała wyjść na drogę, matka zatrzymała ją, mówiąc, że sama to załatwi. Pani Ubyszowa wyszła na ganek i oznajmiła chłopcom, że Pestka jest zajęta i nie może się z nimi widzieć. Pestka, nie mogąc dłużej znieść napięcia, obiegła dom i dogoniła chłopców. Chciała im wszystko wyjaśnić, ale zauważyła, że są zadowoleni i weseli. Po chwili uświadomiła sobie, iż nie mają do niej pretensji. Julek przekazał jej prośbę Uli i opowiedział, że następnego dnia będą pracować z Zenkiem. Potem opowiedział o tym, co zaszło poprzedniego dnia, po czym szybko pożegnali się i odeszli w stronę wyspy. Pestka zawróciła do domu, zaskoczona, że to doktor Zalewski, człowiek zimny i surowy, okazał się pomocny w całej sprawie. Odczuła żal do matki, że nie postąpiła podobnie, lecz wiedziała, że wina leży głównie po jej stronie, gdyż nie zaufała wcześniej matce i ją oszukiwała. Podbiegła do matki i przytuliła się do niej, opowiadając o tym, co zaszło od wczorajszego wieczora. Pani Ubyszowa wysłuchała córki, a potem rzekła, że Ula powinna nocować u nich.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  „Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu i przyjaźni
3  Marian Pietrzyk - charakterystykaKomentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: