Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W chwili, kiedy sierżant Kowalski wchodził do domu doktora, Ula, jej ojciec i Zenek byli już w kuchni. Dziewczyna na prośbę ojca zaparzyła herbatę. Pomimo tego, że starała się zachowywać naturalnie, poruszała się niezręcznie, a ręce jej drżały. Poczuła ulgę, kiedy ktoś zapukał do drzwi i pobiegła do przedpokoju, przekonana, że to jakiś pacjent. W progu stał jednak milicjant. Przerażona, nie wiedziała, co zrobić, lecz ojciec ze spokojem podniósł się z krzesła i przeszedł do gabinetu. Kiedy Ula i Zenek zostali sami, chłopak spytał, czy doktor zna milicjanta. Dziewczyna wyjaśniła, że nic wie, widząc, że Zenek boi się, a ona nie potrafi go pocieszyć. W milczeniu wpatrywali się w drzwi gabinetu, nie słysząc rozmowy, która odbywała się za nimi. Po jakimś czasie doktor Zalewski wrócił do kuchni i był wyraźnie zadowolony. Uspokoił Zenka i zabrał się do przygotowania kolacji. Na twarzy chłopaka pojawił się uśmiech i chętnie wypełniał polecenia mężczyzny.

Po jakimś czasie zasiedli do stołu. Ula ze zdumieniem patrzyła na ojca, który tego wieczoru zachowywał się swobodnie i był ożywiony. Rozmawiał z Zenkiem o swojej starej dekawce i pracy, a chłopak słuchał go z wyrazem ufności i nadziei na twarzy. Tę noc Ula spędziła u pani Cydzikowej, którą doktor poprosił o nocleg dla córki. Dziewczyna długo leżała na kanapie, wpatrując się w ciemność i na nowo przeżywając wydarzenia minionego dnia. Zastanawiała się, czy Zenek opowie ojcu o swoim życiu i przypominając sobie ojca, patrzącego z dobrocią na chłopaka, poczuła, że mogłaby go pokochać.

Spal ten list

Następnego dnia Ula wstała bardzo wcześnie i pobiegła do domu. Zastała ojca w gabinecie i przez chwilę, niezauważona przez niego, wpatrując się w jego zmęczoną twarz. Potem wycofała się do kuchni, mając nadzieję, że spotka tam Zenka. Łóżko było jednak złożone i z uczuciem zawodu wróciła do gabinetu. Ojciec przywitał się z nią, wyjaśniając, że Zenek poszedł do pracy i wróci dopiero wieczorem.

Zauważyła, że ojcu podoba się upór chłopaka i sprawiło jej to przyjemność. Nieśmiało spytała, czy ojciec nie każe Zenkowi wrócić do domu. Odparł, że nie i najlepiej byłoby, gdyby chłopak zamieszkał z kimś, do kogo ma zaufanie. Potem dodał, że sierżant Kowalski obiecał odszukać Antoniego Janicę. Ula z trudem mogła uwierzyć w to, że poszukiwania, które tak wiele kosztowały Zenka, mogą zakończyć się powodzeniem. Zaniepokojona, spytała, co stanie się z Zenkiem, jeśli nie odnajdą jego wujka. Mężczyzna odparł, że w takim przypadku trzeba będzie umieścić go w jakimś zakładzie wychowawczym. Poprosił córkę, by na razie nie wspominała mu o poszukiwaniach, gdyż mogłoby to rozbudzić w nim złudną nadzieję. Ula nieśmiało zapytała, czy Zenek powiedział mu, dlaczego nie chce wrócić do swojego ojca. Doktor Zalewski odrzekł, że tak i nie powinna dziwić się, iż nie chciał jej opowiedzieć o swoich rodzicach. Dziewczyna nagle poczuła gniew i twardo odparła, że doskonale rozumie Zenka.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  „Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu i przyjaźni
3  Czas i miejsce akcji „Tego obcego”Komentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: