Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gość

Pojawienie się mężczyzny zaskoczyło wszystkich. Ula wpatrywała się w twarz ojca, pozornie spokojną, lecz wyczuła jego nerwowe napięcie. Sparaliżowana strachem, czekała, co teraz nastąpi. Julek szepnął, że miała przyjść matka Pestki, a jego słowa wywołały wybuch Zenka. Chłopak chwycił Mariana za koszulę i przyciągnął ku sobie, czerwony z wściekłości. Potem odepchnął go i rozejrzał się po okolicy, szukając drogi ucieczki. Ula chwyciła go za rękę, prosząc, aby nie uciekał. Doktor Zalewski zauważył gest Zenka i zatrzymał się, mówiąc, że nie zamierza go ścigać. Potem wyjaśnił, że dowiedział się od matki Pestki o tym, że grozi mu aresztowanie. Zenek przerwał mu gwałtownie, krzycząc, że to jego sprawa. Doktor wskazał na chłopców i Ulę, pytając, czy uważa, że oni też nie powinni się wtrącać. Patrzyli na niego, czekając, co powie, czy wyda wyrok na łączącą ich przyjaźń. W oczach Zenka pojawiło się wahanie. Z bezradną rozpaczą spojrzał na pana Zalewskiego, pytając, co ma ze sobą zrobić.

Chłopcy podbiegli do mężczyzny, prosząc, by im pomógł. Ula patrzyła, jak ojciec zbliża się do Zenka i przemawia do niego serdecznym głosem. Potem spojrzał na nią i widząc jej nieprzystępny wyraz twarzy, powiedział, że łatwiej byłoby zaradzić kłopotom Zenka, gdyby chłopak pomieszkał u nich przez jakiś czas, lecz nie chce podejmować decyzji sam. Zenek odezwał się, mówiąc, że przecież lekarz go nie zna. W odpowiedzi usłyszał, iż znają go inni, a to mu w zupełności wystarcza. Ula milczała, czując, że dzieje się coś niezwykłego. Ojciec spytał ją, czy chce zaprosić chłopaka do ich domu. Odrzekła nieśmiało, że tak. Wszyscy wyruszyli do Olszyn, z trudem wierząc w to, co się stało. Chłopcy nie wiedzieli, w jaki sposób lekarz dowiedział się o wszystkim. Marian martwił się, co będzie, jeśli dojdzie do spotkania z milicją, lecz Julek był przekonany, że pan Zalewski poradzi sobie ze wszystkim. W pobliżu domu doktora dostrzegli motocykl z przyczepką, stojący przed chałupą sąsiada.

W głębi podwórza ukazali się Wiktor i Władek. Julek, chcąc zyskać na czasie, by Zenek bezpiecznie ukrył się w domu, krzyknął do wyrostków, nazywając ich hyclami. Marian zasłonił brata i po chwili leżał na ziemi, broniąc się przed ciosami przeciwnika. Bójkę przerwał głośny warkot silnika motoru. Wiktor puścił Mariana i podbiegł do milicjanta, informując go, że Zenek jest w domu doktora Zalewskiego. Sierżant ruszył w stronę budynku, a przerażeni chłopcy stanęli w pobliżu furtki, świadomi tego, że spotkanie Zenka z milicjantem jest już przesądzone. Władek i Wiktor przystanęli w pobliżu, śmiejąc się hałaśliwie i drażniąc Julka pewnością, że Zenek za chwilę zostanie wyprowadzony przez funkcjonariusza. Kłótnię zażegnało pojawienie się sierżanta Kowalskiego na schodkach werandy. Milicjant obiecał doktorowi, że zajmie się sprawą, a potem podszedł do Wiktora, mówiąc, że jeszcze jedna awantura i będzie z nim źle. Odjechał, nie słuchając wyjaśnień wyrostka, a Julek i Marian cieszyli się z porażki nieprzyjaciół.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Cytaty
3  Marian Pietrzyk - charakterystykaKomentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: