Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dziewczyna natychmiast poszła do Pestki, świadoma tego, że od czasu rozmowy w ogrodzie pana Józiaka ich przyjaźń nie była taka jak dawniej. Ubyszówna wysłuchała jej dość spokojnie, pytając, czy ma zamiar powiedzieć o Zenku ojcu. Ula zaprzeczyła, wyjaśniając, że chcieli o pomoc prosić panią Ubyszową. Pestka jednak zaprotestowała, mówiąc, że to niemożliwe. Nie chciała przyznać się matce, że ją oszukiwała, a jej podejrzenia były słuszne. Stwierdziła, że o wszystkim powinien dowiedzieć się doktor Zalewski, którego wszyscy znali. Ula skuliła się, odpowiadając, że ojciec jej nie pomoże. Nie miała jednak w sobie dość odwagi, by wyznać, że ojciec jej nie kocha.

Rozpłakała się, a zaskoczona Pestka objęła ją, obiecując, że porozmawia z matką o Zenku. Potem Ubyszówna wróciła do pokoju, w którym matka szyła dla niej nowy opalacz, świadoma tego, że rozmowa musi odbyć się natychmiast. Kobieta spojrzała na nią wyraźnie zaniepokojona tonem tej głosu. Dziewczyna uspokoiła ją, prosząc, aby nie gniewała się i pozwoliła jej wszystko opowiedzieć bez zbędnych pytań. Mówiła szybko o pierwszym spotkaniu z Zenkiem, jego chorej nodze, Dunaju, uratowaniu dziecka, kradzieży pieniędzy i bezdomności chłopaka. Wreszcie zamilkła, wpatrując się w nieprzystępną twarz kobiety. Pani Ubyszowa wyprostowała się, mówiąc, że córka żąda od niej rzeczy niemożliwej i nie może wystąpić w obronie chłopca, który kradnie i uciekł z domu. Nie słuchała wyjaśnień córki, ironicznie stwierdzając, że dla wszystkich lepiej będzie, jeśli Zenkiem zajmie się milicja.

Pestka odsunęła się od niej, czując ogromny wstyd. Odważnie wyznała, że sama również ukradła jabłka. Dziewczyna z niepokojem popatrzyła na matkę, która skierowała się w stronę drzwi i ruszyła za nią, dopytując, co zamierza zrobić. Pani Ubyszowa odpowiedziała, że zamierza porozmawiać z doktorem Zalewskim, ponieważ Ula również jest w całą sprawę zamieszana. Nie słuchając protestów córki, weszła do gabinetu i po pewnym czasie mężczyzna zawołał do środka również Pestkę. Doktor Zalewski wysłuchał odpowiedzi dziewczyny na swoje pytania i pozwolił jej odejść.Pestka w pierwszej chwili chciała natychmiast pobiec na wyspę, lecz matka ją zatrzymała, mówiąc, że wracają do domu. W tym samym czasie Ula czekała na przyjaciółkę, siedząc na przewróconym pniu topoli. Miała nadzieję, że Zenek wróci na wyspę przed przyjściem pani Ubyszowej. Chłopcy wyruszyli w stronę szosy. Blisko drzewa, w trawie, leżał Dunaj. Wkrótce w oddali ujrzała Zenka, idącego po ściernisku. Dostrzegł psa, który zbliżył się do niego bez lęku i pozwolił się pogłaskać. Dopiero potem zauważył Ulę, stojącą w cieniu drzewa i podbiegł do niej, ucieszony, że przyszła. Wyjaśnił, że miał nie wracać na wyspę, ale musi oddać jej pieniądze. Ula odetchnęła głęboko i chciała powiedzieć mu o niebezpieczeństwie, lecz w tej samej chwili nadbiegł Julek, krzycząc, że Wiktor powiedział o nim milicjantowi i trzeba jak najszybciej opuścić wyspę. Zenek odwrócił się w stronę nadchodzącego Mariana, pytając, co się stało. Odpowiedź zamarła chłopcu na ustach, ponieważ dostrzegł nadchodzącego od strony Olszyn doktora Zalewskiego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Geneza powieści „Ten obcy”
3  „Ten obcy” - plan wydarzeńKomentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: