Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wieczorem Ula siedziała samotnie na werandzie, pisząc w zeszycie list do swojej nieżyjącej matki. Do tej pory napisała ich wiele, wiedząc, że nigdy nie będzie mogła ich wysłać. Zwierzała się w nich ze swych trosk, a ten poświęciła Zenkowi i swojemu smutkowi, który odczuwała po jego odejściu. Nagle tuż obok jej stóp upadł kamyk, zawinięty w kawałek papieru. Odczytała niepodpisany liścik i wyszła na drogę. Obok furtki dostrzegła Zenka. W pierwszej chwili poprosiła go, aby został na wyspie, lecz wyjaśnił, że musi odejść, lecz czekał do zapadnięcia zmierzchu, żeby do niej przyjść. Spytał, dlaczego powiedziała, że nie jest złodziejem. Odparła, że wie, iż wziął pieniądze, ale złodziejem nie jest. Zenek odetchnął z ulgą, tłumacząc, że gdyby znalazł wujka, to nie okradłby przekupki. Ula domyśliła się, że zrobił to z głodu i pocieszyła go, mówiąc, że teraz wróci do domu. Myśl, że chłopak będzie bezpieczny ze swoimi rodzicami, była pocieszająca. Dopiero po paru minut Zenek rzekł, że nie wróci do ojca, ponieważ ojciec go nie chce. Dziewczyna nie mogła w to uwierzyć, lecz chłopak nie chciał jej wyjaśnić, dlaczego ojciec go nie chce. Zapytała, co zamierza zrobić, a kiedy odpowiedział, że chce jechać do Warszawy, zaczęła prosić, aby został na wyspie. Obiecała, że wyjaśni wszystko Marianowi i Pestce. W tym samym momencie nadjechał doktor Zalewski i Zenek zbliżył swoją twarz do twarzy dziewczyny, mówiąc, że jest jedyna na świecie. Potem szybko odszedł.

Okoliczności łagodzące

Następnego dnia Julek kręcił się bez celu po podwórku, nie wiedząc, co ma z sobą zrobić. Do Mariana nie odzywał się od chwili, w której Zenek opuścił wyspę. Na ponurą minę chłopca zwróciła uwagę babka i przywołała go do siebie, dopytując się, co zaszło między nim a Marianem. Julek milczał z uporem, lecz łagodny głos kobiety sprawił, że nie zdołał powstrzymać dłużej łez i rozpłakał się. Wtulił się w ramiona babki, lecz nie potrafił jej wyjawić prawdy, ponieważ obiecał, że nikomu nie powie o Zenku. Strata przyjaciela, którego podziwiał za uratowanie dziecka i dobre serce dla Dunaja, była ogromna i nic nie mogło pocieszyć malca. Babka w końcu zrezygnowała z pytań i pozwoliła mu odejść. Julek, pamiętając, że poprzedniego dnia to Ula chciała zatrzymać Zenka, postanowił do niej pójść. Tuż przed domem doktora Zalewskiego postanowił zawrócić, lecz dziewczyna dostrzegła go i zawołała, aby wszedł na werandę. Usiedli na starej kanapie, nie wiedząc, o czym rozmawiać. Ula podała mu znaczek, który dostała od pani Cydzikowej i spytała o Mariana.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Pestka Ubyszówna - charakterystyka
3  Irena Jurgielewiczowa – biografiaKomentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: