Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pani Ubyszowa wróciła do mieszkania po zmroku. Pestka nieśmiało zawołała ją, a gdy kobieta przytuliła ją do siebie, poczuła ulgę. Przeprosiła matkę za swoje zachowanie, a ta wyznała, że dziewczyna zmieniła się ostatnimi czasy i najwyraźniej coś ukrywa, bo nie opowiada o tym, co wraz z przyjaciółmi przeżywał w ciągu dnia. Pestka nie odezwała się ani słowem, wiedząc, że w ten sposób nie dopuszcza do porozumienia z matką. Po kolacji wymknęła się na ganek, rozmyślając o Zenku. Nazajutrz Marian pojechał z babką na targ do Łętowa, a Julek poszedł na wyspę, nie czekając na dziewczęta. Kiedy Ula i Pestka dotarły na polanę, zastały chłopców przy naprawie szałasu. Przyłączyły się do pracy, zadowolone, że mają jakieś zajęcie i nie muszą rozmawiać ze sobą o wydarzeniach z poprzedniego dnia. W drodze na polanę Pestka z nieprzyjemnym uśmieszkiem zapytała przyjaciółkę, czy czuje się zgorszona, lecz Ula nie miała odwagi, by jej odpowiedzieć.

Zenek zerknął na Ulę, pytając, czy widziała Dunaja. Zaprzeczyła, zdziwiona, że się do niej odezwał. Skończyli naprawianie szałasu i Zenek zajął się rozpalaniem ogniska. Wtedy właśnie na polance pojawił się Marian. Z dziwnym wyrazem twarzy stanął przy Zenku i zapytał, czy ukradł pieniądze przekupce na targu. W obronie chłopaka stanął Julek, nie wierząc w słowa brata. Zenek podniósł się, patrząc na Mariana z pogardą i pytając, czy widział go jak kradł. Pestka również zareagowała gniewem, zarzucając przyjacielowi, że powinien się wstydzić. Marian ze spokojem wyjaśnił, iż słyszał, jak przekupka opowiadała babce o tym, że dwa tygodnie temu jakiś chłopak w zielonej kurtce i z obwiązaną nogą ukradł jej pięćdziesiąt złotych. Chwilę osłupienia przerwał krzyk Julka, który za wszelką cenę był gotów bronić Zenka. Pestka spojrzała na chłopaka i poprosiła, aby powiedział, że to nie on okradł kobietę. Zenek odsunął się od nich, nie patrząc na nikogo.

Nagle parsknął śmiechem i ironicznie odparł, że wziął te pieniądze, ponieważ tak mu się podobało. Marian patrzył na niego ze spokojem i nazwał go złodziejem. Zenek podniósł swoją wiatrówkę, leżącą na ziemi i, pożegnawszy się, ruszył przez polanę. Julek z rozpaczą wykrzyknął jego imię, a Ula dopiero w tej chwili uświadomiła sobie, co zamierza zrobić Zenek. Zaczęła błagać Mariana, aby zatrzymał chłopaka, mówiąc, że nie jest złodziejem. Marian i Pestka stali nieruchomo, a za Zenkiem pobiegł jedynie Julek, prosząc ze łzami w oczach, aby został. Chłopak odsunął jego rękę i pożegnawszy się, zniknął w zaroślach.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Uniwersalizm powieści „Ten obcy”
3  „Ten obcy” - plan wydarzeńKomentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: