Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nagle przed sklep podjechał traktor i chłopcy zbliżyli się do niego, aby przyjrzeć się potężnej maszynie. W tej samej chwili usłyszeli krzyk dziewcząt. Marian, Zenek i Julek odwrócili się gwałtownie, widząc, że przerażony koń ruszył przed siebie, ciągnąc za sobą wózek z dzieckiem. Wszyscy, zdrętwieli ze strachu, patrzyli na to jak skamieniali. Jedynie Zenek ruszył w pogoń za koniem, przecinając szosę na ukos. Ze sklepu wybiegła kobieta, krzycząc rozpaczliwie. Na drodze pojawiły się samochody, lecz Zenek w ostatniej chwili zdołał wskoczyć na wóz i chwycić za lejce. Pierwsza do zatrzymanego wózka dobiegła matka chłopczyka i chwyciła dziecko w ramiona. Za nią nadbiegli Julek, Marian i Pestka. Spojrzeli na chłopaka z podziwem, a kradzież jabłek w obliczu jego odwagi stała się nieważna. Kobieta podziękowała Zenkowi, lecz on wycofał się, wyraźnie skrępowany. Potem wrócili pod sklep, przy którym zgromadził się spory tłum ludzi. Sprzedawca wskazał na Zenka, wyjaśniając, że to on zachował zimną krew i ocalił dziecko. Potem zwrócił się do chłopaka, dopytując o nazwisko. Zenek w pierwszej chwili chciał odejść bez słowa, lecz Julek zatrzymał go, wyjaśniając, że ma na imię Zenek. Chłopak przerwał mu szybko, mówiąc, że nazywa się Zenon Wójtczak. Potem rozdrażniony odszedł, wymijając ciekawskich. Zaskoczony Julek spytał go, dlaczego podał fałszywe nazwisko. Odparł, że nie chciał znaleźć się w gazecie, czym jeszcze bardziej zadziwił malca. Szybko dogonili dziewczęta i ruszyli do domu. Ula i Pestka z podziwem wpatrywały się w Zenka, który szedł przed nimi z braćmi. Pestka stwierdziła, że mógł się zabić, a teraz zachowuje się tak, jakby nic się nie wydarzyło. Raźnym krokiem doszli do miejsca, w którym Zenek ukradł jabłka. Przystanął, rozejrzał się uważnie i oświadczył, że idzie do ogrodu. Julek i Pestka natychmiast ruszyli za nim, a po chwili dołączył do nich Marian. Ula została przy szosie, płacząc gorzkimi łzami i zastanawiając się, dlaczego nie zatrzymała swoich przyjaciół.

Sąd

Po powrocie do domu Pestka zauważyła matkę, czekającą na nią przed gankiem. Pani Ubyszowa drgnęła, ujrzawszy córkę, lecz tym razem nie poczekała na nią i wyraźnie zagniewana weszła do domu. Dziewczyna poczuła się nieswojo, lecz postanowiła zachowywać się tak, jakby nic się nie wydarzyło. Wkroczyła do kuchni, oświadczając, że umiera z głodu. Matka nie spojrzała na nią i dopiero po chwili odwróciła się ku niej, pytając jak wygląda. Pestka zerknęła w lusterko i dostrzegła kilka zadrapań na policzku, o których już zapomniała. Wzruszyła ramionami, a matka przypomniała jej, że miała wrócić o drugiej. Potem postawiła na stole talerz z zupą, a kiedy Pestka zapytała, dlaczego nie je z nią, odparła, że straciła apetyt. Słowa matki wywołały w niej bunt. Zjadła obiad z obojętną miną, rezygnując z jabłka na deser. Dopiero wtedy matka usiadła naprzeciw niej i zaczęła wypytywać o przyczynę spóźnienia. Pestka odpowiadała niechętnie, podnosząc coraz bardziej głos. Pani Ubyszowa uznała, że córka ją oszukuje. Dziewczyna zaczęła krzyczeć, żaląc się, że są wakacje i powinna mieć więcej swobody. Matka spojrzała na nią zdziwiona i wyszła. Przez resztę popołudnia nie odzywała się do Pestki, która po jakimś czasie uznała, że musi wyjść i celowo spóźnić się na kolację. Po paru krokach zawróciła, uświadamiając sobie, że wcześniej doskonale dogadywała się z mamą, lecz wszystko zmieniło się od chwili, kiedy pojawił się Zenek.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Marian Pietrzyk - charakterystyka
3  Recenzja powieści „Ten obcy”Komentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: