Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnego dnia Ula czekała na chłopców, aby wyruszyć z nimi na wyspę. Pestka miała dołączyć do nich później, ponieważ musiała napisać list do ojca. Marian i Julek nie nadchodzili, lecz zjawił się Dunaj. Pogłaskała psa i znudzona oczekiwaniem, ruszyła dróżką między polami. Dunaj pobiegł przodem. Nagle, w pobliżu ugoru, usłyszała jakąś rozmowę. Poczuła niepokój i już chciała zawrócić, kiedy dobiegł ją rozpaczliwy skowyt psa. Przerażona, pobiegła na skraj pola i stanęła jak skamieniała. Dostrzegła dwóch wyrostków, ze śmiechem rzucających kamieniami w Dunaja. Zwierzę uciekało w popłochu, potykając się i skowycząc. Wkrótce zniknęło za niewielkim wzniesieniem, lecz w jego stronę nadal leciały kamienie.

Nieoczekiwanie jeden z nich upadł twarzą w piasek. Za nim stał Zenek, który wyskoczył z zarośli i rzucił się na chłopaka. Jego towarzysz przez chwilę przyglądał się bójce, wyczekując, kiedy Zenek znajdzie się na wierzchu, po czym wymierzył mu cios w głowę. Ula krzyknęła przerażona, kiedy wyrostek stanął na nodze Zenka. Zapominając o strachu, podbiegła do łobuza i chwyciła go za rękę, lecz odepchnął ją. W tym samym momencie dostrzegła Julka i Mariana, biegnących przez pole. Przez chwilę szarpali się z przeciwnikami, walcząc zaciekle. W końcu Zenek spytał ich, czy mają dość. Ze spokojem ruszyli w stronę wyspy, słysząc za plecami pogróżki. Zenek wyjaśnił chłopcom, że wyrostki rzucały kamieniami w Dunaja. Zaczęli rozglądać się, szukając psa i wśród jałowców dostrzegli klęczącą na ziemi Ulę. Dziewczyna miała mokrą od łez twarz, a tuż obok jej kolan leżał psiak. Kiedy zbliżyli się, Dunaj spojrzał na nich niespokojnie, usiłując się podnieść. Zenek podniósł go delikatnie i zachowując ostrożność, zaniósł psa do szałasu. Położył go na posłaniu, lecz Dunaj natychmiast przywarł do ziemi, trzęsąc się ze strachu. Wycofali się z namiotu i podeszli do Uli, która z trudem powstrzymywała płacz. Zenek zapewnił, że psiak wyzdrowieje i poprosił, aby dziewczyna zaniosła mu wodę. Tymczasem na polanie zjawiła się Pestka. Julek opowiedział o bójce, co wzburzyło dziewczynę. Nagle Ula zauważyła, że Dunaja nie ma w szałasie. Zenek ponuro wyjaśnił, że pies boi się i po doznanej krzywdzie nie chce przebywać z ludźmi. Potem dodał, że będą musieli go na nowo oswoić. Ruszyli w stronę kładki i dostrzegli psa, wychodzącego na przeciwległy brzeg. Ula zawołała go, lecz odbiegł chyłkiem, kulejąc, z brzuchem przy ziemi.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Narracja i język powieści „Ten obcy”
3  Recenzja powieści „Ten obcy”Komentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: