Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zenek odburknął, że jego ojciec ma warsztat samochodowy i przestał odpowiadać na kolejne pytania dziewczyny. Pestka, widząc, że jest zagniewany, zajęła się parzeniem herbaty, którą Ula kupiła w sklepie. Potem podsunęła w stronę chłopaka kanapki, przyniesione z domu i zachęciła go do jedzenia. Dunaj, czując apetyczny zapach, zbliżył się i nieruchomo czekał na jedzenie. Ubyszówna postanowiła nakarmić psa, lecz bezskutecznie przywoływała go do siebie. W końcu, rozdrażniona jego nieufnością, zrezygnowała i oddała chleb Uli. Do Ulki Dunaj podszedł szybciej niż poprzedniego dnia, lecz kiedy chciała go pogłaskać, odskoczył do tyłu. Po posiłku Pestka poszła popływać, a Ula została na brzegu z Zenkiem.

Chłopak uważnie przyglądał się Pestce, która czuła się w wodzie jak ryba i zupełnie nie zwracał uwagi na towarzyszącą mu dziewczynę. Po jakimś czasie Ubyszówna ułożyła się obok nich na piasku, a Zenek od niechcenia powiedział, że fajnie pływa. Ula poczuła głęboki smutek, lecz przyznała, że Pestka pływa najlepiej z całej klasy. Chłopak z niecierpliwością zerknął na niebo, zastanawiając się, która może być godzina. Ula uspokoiła go, mówiąc, że chłopcy niedługo powinni wrócić z wyprawy. Pestka ponownie zaczęła go wypytywać o matkę i wujka. Zenek wyjaśnił, że matka nie żyje, a wujek podróżował po świecie, pływając na statku. Z dumą pokazał jej kompas, opowiadając jak wuj Antoś dał podarunek jego matce, przekonany, że Zenek zostanie marynarzem. Przez jakiś czas siedzieli w milczeniu. Nagle Pestka usłyszała gwizdanie Julka, a Zenek zesztywniał w pełnym napięcia bezruchu. Szybko ruszyli naprzeciw chłopców, którzy ukazali się między drzewami. Ula natychmiast zauważyła, że Julek jest nieswój, jakby chciał za coś przepraszać. Marian wyjaśnił, że nie odnaleźli wujka Zenka w Strykowie, a potem dodał, że tam nie budują żadnego mostu, ponieważ plany się zmieniły i żaden z robotników nie zna Antoniego Janicy. Zenek bez słowa odwrócił się i odszedł. Julek i Pestka chcieli za nim pobiec, lecz Ula powstrzymała ich, radząc, aby zostawili go samego. Ruszyli w stronę polany, a Ula szybko odwróciła się i pobiegła w las, wypatrując chłopaka. Dostrzegła go pod sosną i ostrożnie zbliżyła się, nie wiedząc, jak powinna się zachować. Nie zauważył, że podeszła do niego, a ona, spojrzawszy na jego twarz, znieruchomiała, po czym oddaliła się szybko. Wróciła do załogi, nie zdradzając przyjaciołom, że Zenek płakał.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  „Ten obcy” - plan wydarzeń
3  Uniwersalizm powieści „Ten obcy”Komentarze: Ten obcy - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 22:56:07

Rozpoczęcie czytania - 20:47 Konciec - 21:50 Szacunek! Takie streszczenie musiało kosztować baardzo dużo roboty. Dzięki wielkie. Gdyby się dało dałbym 10/10 :P


2018-09-24 17:17:46

Te streszczenie mi utwraliło wszystko ;))** ponieważ tą ksiązżke czytałam 2 tygodnie i nie zdążyłam jej przeczytać a przeczyanie streszczenia zajeło mi ok 3 godz ponieważ czytam po mału chociaż jestem w 6 klasiw


2018-09-19 15:55:33

to streszczenie było bardzo fajne.Ja przeczytałam połowe książki i połowę streszczenia. ta książka była bardzo wzruszająca,ciekawa i tak samo jak Zosia mialam mało czasu do sprawdzianu. Katarzyna k.


2018-09-17 17:42:12

Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)


2018-08-28 17:44:52

Bardzo podobało mi się to streszczenie ponieważ, było długie i myślę, a raczej mam nadzieję, że zawiera przydatne informacje dotyczące przygód Zenka Wójcika. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: