Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Recenzja powieści „Ten obcy”

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” od ponad pięćdziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży.

Historia Zenka Wójcika, tytułowego „obcego”, wzrusza i jednocześnie zmusza czytelnika do zatrzymania się i zastanowienia nad tak istotnymi wartościami w życiu człowieka, jak: przyjaźń, rodzina, miłość, zaufanie, lojalność i zdolność do niesienia pomocy innym. Na pierwszy plan utworu zdecydowanie wysuwa się postać Zenka – nieszczęśliwego chłopca, którego życie zmusza do ucieczki z domu i poszukiwań wujka, z którym wiązał nadzieję na lepsze jutro. Jego pojawienie się na wyspie staje się przygodą dla czwórki przyjaciół: Uli, Pestki, Mariana i Julka, lecz jednocześnie uświadamia im, jakie mają szczęście wychowując się w szczęśliwych i kochających domach. Pomagają mu, chronią go i przełamują jego nieufność. Przede wszystkim jednak ofiarowują mu to, co najcenniejsze – swoją przyjaźń i zrozumienie.
Irena Jurgielewiczowa stworzyła doskonałą powieść psychologiczną o młodzieży i dla młodzieży. Największym walorem utworu nie jest wartka akcja, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, zagadek i przygód. Tego czytelnik nie znajdzie w „Tym obcym”. Znajdzie tu świetne kreacje bohaterów, pozna świat ich emocji i zrozumie, co powinno być dla niego najważniejsze. Dzieło pisarki nie tylko wzrusza, lecz jednocześnie niesie ze sobą głębsze przesłanie – uświadamia, że w drugim człowieku zawsze można odnaleźć dobro i sprawić, że zacznie się uśmiechać.

On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Recenzja powieści „Ten obcy”

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Ten obcy - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies