Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Usiedli na ziemi, a chłopak z ponurą miną obserwował czerwoną plamę, która pojawiła się na bandażu. Marian usiłował namówić go, aby posłuchał doktora Zalewskiego i pojechał do szpitala, ale Zenon z uporem powtarzał, że musi iść dalej. Położył się, opierając nogi o stóg, a chłopcy przyglądali mu się, zdenerwowani, choć starali się zachowywać pozorny spokój. Wreszcie Julek wstał i obejrzał stopę Zenka. Okazało się, że cały opatrunek jest zakrwawiony. Chciał pobiec po pomoc, lecz chłopak odparł, że nie jest smarkaczem i nie ma zamiaru wysłuchiwać czyichkolwiek rad. Marian poczuł się urażony i w pierwszej chwili postanowił wrócić do domu, lecz doszedł do wniosku, że nie mogą zostawić Zenka samego. Zaczął wypytywać chłopaka, po co wybiera się do Strykowa. Zenek ze złością wyjaśnił, że od ponad dwóch tygodni szuka wujka, lecz nie miał jego dokładnego adresu. Wcześniej był w Tymianicach, gdzie mężczyzna przed dwoma laty pracował przy budowie mostu i tam dowiedział się, że może obecnie przebywać w Strykowie. Chłopcy wysłuchali go w skupieniu, a potem Julek zaproponował, że pojedzie rowerem, aby odszukać wuja Zenka. Marian zadecydował, że pojadą razem. Zenek podczas ich rozmowy patrzył w niebo, udając, że nie jest zainteresowany. Jednakże w jego oczach pojawił się błysk i bez nalegania wyjawił, że jego wujek nazywa się Antoni Janica. Później upewnił się, że chłopcy rzeczywiście chcą pojechać do Strykowa.

Marian zawahał się, zastanawiając się, czy Zenek może zostać sam przez kilka godzin. Chłopak oświadczył, że wytrzyma. Nie chciał też, aby powiedzieli dziewczętom, gdzie się ukrył. Nagle na jego twarzy pojawiło się napięcie. W oddali dostrzegli Pestkę i Ulę, które nadeszły od strony wsi i ze zdumieniem patrzyły w ich stronę. Zenek natychmiast ukrył stopę pod słomą, lecz Julek podbiegł do dziewcząt i pokrótce opowiedział o krwawiącej nodze i zaplanowanej wycieczce do sąsiedniej miejscowości. Poprosił, aby nikomu nie zdradziły, że Zenek nadal przebywa w Olszynach. Ula obiecała, że nie powie o tym ojcu. Kiedy dwie godziny później wróciła do domu, spotkała się z ojcem, który zaczął ją wypytywać o uciekiniera. Z uporem odpowiadała, że nie wie, gdzie jest Zenek. Doktor Zalewski wyjaśnił jej, że martwi się o chłopaka i chciałby mu pomóc. Urszula wyszła z pokoju, nie odezwawszy się ani jednym słowem.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki w powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”
2  Geneza powieści „Ten obcy”
3  Recenzja powieści „Ten obcy”Komentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: