Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Odrzucona pomoc

Przez chwilę panowała cisza, a nieznajomy przyglądał się im z uwagą, jakby chciał wyczuć, czego może się spodziewać. Pierwszy zbliżył się do niego Julek, dopytując, skąd wziął się na ich wyspie. Obcy spojrzał na niego kpiącą i odparł, że nie muszą się bać, ponieważ zaraz sobie pójdzie. Urażona Pestka powiedziała, że się nie boją. Chłopak niedbale wyjaśnił, że przyszedł z daleka i większość drogi przebył autostopem. Marian i Julek popatrzyli na niego z podziwem, a w oczach Pestki pojawiła się ciekawość. Julek spytał przybysza, dokąd się udaje, lecz chłopak uparcie milczał. Zagniewany, oznajmił, że zaraz opuści wyspę. Wszyscy zamilkli, nie widząc, jak mają się zachować. Ula odniosła wrażenie, że mają przed sobą kogoś zupełnie innego niż chłopak, z którym rozmawiała, kiedy byli na wyspie tylko we dwoje. Nieznajomy zdawał się być obojętny, kpiący, a nawet chwilami wrogi i w ogóle nie zwracał na nią uwagi. Pomyślała, że z nią był szczery, a teraz – przed załogą – kłamał. Chwilę później straciła tę pewność. Julek przysunął się do obcego i zaproponował, aby został.

Wszyscy z wyczekiwaniem wpatrywali się w twarz nieznajomego. Zmusił się do uśmiechu i wspierając się na grubej gałęzi, podniósł się. Kiedy stanął, na jego czole pojawiły się krople potu. Pomimo bólu postanowił wyciąć dla siebie jakiś kij i wyruszyć w dalszą drogę. Swoją pomoc natychmiast zaofiarował Julek. Pestka skinęła na Mariana i Ulkę, aby poszli za nią. Kiedy oddalili się od szałasu, powiedziała, że chłopak nie może iść z chorą nogą i należy zaprowadzić go do doktora Zalewskiego. Ula, która postanowiła, że nigdy nie poprosi ojca o pomoc, toczyła wewnętrzną walkę ze swoim uporem. Po chwili wahania, odparła, że ojciec przyjmuje od piątej. Tymczasem obcy stał oparty o pień drzewa i przyglądał się Julkowi, który oczyszczał leszczynowy pręt z bocznych gałązek i liści. Pestka podeszła do niego, zapewniając, że nie mają zamiaru wtrącać się w jego sprawy, lecz powinien iść do lekarza.

W pierwszej chwili spojrzał na nich zdumiony, a potem wykrzyknął, że zwariowali, a on nie ma czasu na chodzenie do doktora. Ubyszówna nie przejęła się jego słowami. Wyjaśniła, że rana na pewno jest zabrudzona i może dojść do zakażenia. Na twarzy chłopaka pojawił się strach. Ula poprosiła go, aby się zgodził na ich propozycję. Mruknął, że lekarz zapewne go nie przyjmie, lecz dziewczyna dodała, że poprosi o to ojca. Popatrzył na nią zaskoczony, a wtedy Pestka uznała, że powinni już ruszyć do Olszyn, żeby zdążyć na piątą. Obcy odparł, że nie lubi spacerować z całą bandą i obiecał, że sam dojdzie do wsi. Ula poprosiła przyjaciółkę, aby zostawiły go z chłopcami. Odchodząc usłyszały, jak nieznajomy tłumaczy Marianowi i Julkowi, że będzie musiał rozciąć but, żeby nałożyć go na spuchniętą stopę. Julek natychmiast zaoferował, że przyniesie stary kapeć dziadka i pobiegł do domu. Wtedy Ula wyjaśnił Pestce, że obcy najwyraźniej wstydził się brudnej szmaty, którą obwiązał nogę i dlatego nie chciał iść w towarzystwie dziewcząt.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki w powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”
2  „Ten obcy” - plan wydarzeń
3  Losy Zenka WójcikaKomentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: