Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dziewczyna natychmiast poszła do Pestki, świadoma tego, że od czasu rozmowy w ogrodzie pana Józiaka ich przyjaźń nie była taka jak dawniej. Ubyszówna wysłuchała jej dość spokojnie, pytając, czy ma zamiar powiedzieć o Zenku ojcu. Ula zaprzeczyła, wyjaśniając, że chcieli o pomoc prosić panią Ubyszową. Pestka jednak zaprotestowała, mówiąc, że to niemożliwe. Nie chciała przyznać się matce, że ją oszukiwała, a jej podejrzenia były słuszne. Stwierdziła, że o wszystkim powinien dowiedzieć się doktor Zalewski, którego wszyscy znali. Ula skuliła się, odpowiadając, że ojciec jej nie pomoże. Nie miała jednak w sobie dość odwagi, by wyznać, że ojciec jej nie kocha.

Rozpłakała się, a zaskoczona Pestka objęła ją, obiecując, że porozmawia z matką o Zenku. Potem Ubyszówna wróciła do pokoju, w którym matka szyła dla niej nowy opalacz, świadoma tego, że rozmowa musi odbyć się natychmiast. Kobieta spojrzała na nią wyraźnie zaniepokojona tonem tej głosu. Dziewczyna uspokoiła ją, prosząc, aby nie gniewała się i pozwoliła jej wszystko opowiedzieć bez zbędnych pytań. Mówiła szybko o pierwszym spotkaniu z Zenkiem, jego chorej nodze, Dunaju, uratowaniu dziecka, kradzieży pieniędzy i bezdomności chłopaka. Wreszcie zamilkła, wpatrując się w nieprzystępną twarz kobiety. Pani Ubyszowa wyprostowała się, mówiąc, że córka żąda od niej rzeczy niemożliwej i nie może wystąpić w obronie chłopca, który kradnie i uciekł z domu. Nie słuchała wyjaśnień córki, ironicznie stwierdzając, że dla wszystkich lepiej będzie, jeśli Zenkiem zajmie się milicja.

Pestka odsunęła się od niej, czując ogromny wstyd. Odważnie wyznała, że sama również ukradła jabłka. Dziewczyna z niepokojem popatrzyła na matkę, która skierowała się w stronę drzwi i ruszyła za nią, dopytując, co zamierza zrobić. Pani Ubyszowa odpowiedziała, że zamierza porozmawiać z doktorem Zalewskim, ponieważ Ula również jest w całą sprawę zamieszana. Nie słuchając protestów córki, weszła do gabinetu i po pewnym czasie mężczyzna zawołał do środka również Pestkę. Doktor Zalewski wysłuchał odpowiedzi dziewczyny na swoje pytania i pozwolił jej odejść.

Pestka w pierwszej chwili chciała natychmiast pobiec na wyspę, lecz matka ją zatrzymała, mówiąc, że wracają do domu. W tym samym czasie Ula czekała na przyjaciółkę, siedząc na przewróconym pniu topoli. Miała nadzieję, że Zenek wróci na wyspę przed przyjściem pani Ubyszowej. Chłopcy wyruszyli w stronę szosy. Blisko drzewa, w trawie, leżał Dunaj. Wkrótce w oddali ujrzała Zenka, idącego po ściernisku. Dostrzegł psa, który zbliżył się do niego bez lęku i pozwolił się pogłaskać. Dopiero potem zauważył Ulę, stojącą w cieniu drzewa i podbiegł do niej, ucieszony, że przyszła. Wyjaśnił, że miał nie wracać na wyspę, ale musi oddać jej pieniądze. Ula odetchnęła głęboko i chciała powiedzieć mu o niebezpieczeństwie, lecz w tej samej chwili nadbiegł Julek, krzycząc, że Wiktor powiedział o nim milicjantowi i trzeba jak najszybciej opuścić wyspę. Zenek odwrócił się w stronę nadchodzącego Mariana, pytając, co się stało. Odpowiedź zamarła chłopcu na ustach, ponieważ dostrzegł nadchodzącego od strony Olszyn doktora Zalewskiego.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Ten obcy” - plan wydarzeń
2  Czas i miejsce akcji „Tego obcego”
3  Marian Pietrzyk - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: