Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W czasie, kiedy Ula rozmawiała z ojcem, Marian mijał pierwsze zabudowania Olszyn. Z niepokojem myślał, jak wytłumaczy swoją nieobecność dziadkom. Kiedy zbliżył się do domu, zaskoczony zauważył, że okna są ciemne, a drzwi zamknięte. Od sąsiadów dowiedział się, że babka poszła do Zawadów, a dziadek został w fabryce na nocną zmianę. Wszedł więc do kuchni, rozpalił ogień i usiadł na ławeczce przed domem, rozmyślając o rozmowie z Zenkiem. Ich rozmowa trwała zresztą krótko. Zenek zbliżył się do niego niechętnie i patrzył podejrzliwie. Poprosił go, aby wrócił na wyspę, ponieważ wszyscy uważają, że to wszystko było głupie. Zenek nie zgodził się, dobrotliwie wyjaśniając, że są porządnymi dzieciakami, mają rodziców, a on musi sobie jakoś radzić. Uznał, że tak jest najlepiej i ruszył w dalszą drogę. Nagle odwrócił się i spytał o Dunaja, a potem kazał powiedzieć Uli, że pies może jeszcze wróci. Rozmyślania Mariana przerwał powrót Julka. Malec podbiegł do niego, dopytując o Zenka. Wyjaśnił, że spotkał chłopaka, lecz ten nie chciał wrócić. Zawiedziony Julek spytał, jak Zenek sobie teraz poradzi, ale Marian nie potrafił mu na to pytanie odpowiedzieć.

Tylko to mogę dla niego zrobić

Po odejściu Zenka załoga przestała chodzić na wyspę. Ulubione do niedawna miejsce zabaw straciło swój urok i nawet nie potrafili o nim rozmawiać. Julek pomagał babce i jeździł z nią na targ do Łętowa, a Marian spędzał czas na czytaniu książek. Pestka i Ula najczęściej przebywały na niewielkiej plaży, którą odkryły w pobliżu wsi. Pewnego dnia zjawił się na niej Dunaj, a Ula ze wzruszeniem starała się go do siebie przywołać. Oswajanie psa trwało jakiś czas, lecz nie dawał się już pogłaskać ani nie brał jedzenia z ręki. Któregoś dnia Pestka na darmo czekała na przyjaciółkę na brzegu rzeki. Nazajutrz sytuacja powtórzyła się i zaniepokojona dziewczyna pobiegła do domu doktora. Pani Cydzikowa poinformowała ją, że Ula gdzieś wyszła, lecz nie powiedziała dokąd się wybiera. Pestka ruszyła w stronę, wskazaną jej przez kobietę i doszła do końca wsi, gdzie między zabudowaniami rozciągały się ogromne sady i ogrody warzywne. W jednym z nich, należącym do pana Józiaka, dostrzegła Ulę. Zaskoczona, zawołała przyjaciółkę. Dziewczyna zarumieniła się i spytała ogrodnika, czy jej przyjaciółka może wejść do ogrodu. Potem zabrała się do zrywania owoców, co jeszcze bardziej zdziwiło Ubyszównę. Po chwili Ula wyjaśniła, że pracuje w sadzie po to, aby uzbierać pięćdziesiąt złotych. Pestka odparła, że skoro Zenek nie wróci na wyspę, to nic mu już nie grozi. Ula nieśmiało stwierdziła, że kradzież ciąży na jego sumieniu i dlatego chce zwrócić pieniądze przekupce. Przyjaciółka niechętnie przyznała jej rację, niezadowolona, że sama nie wpadła na podobny pomysł.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Marian Pietrzyk - charakterystyka
2  „Ten obcy” - plan wydarzeń
3  Zenek Wójcik - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: