Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pani Ubyszowa wróciła do mieszkania po zmroku. Pestka nieśmiało zawołała ją, a gdy kobieta przytuliła ją do siebie, poczuła ulgę. Przeprosiła matkę za swoje zachowanie, a ta wyznała, że dziewczyna zmieniła się ostatnimi czasy i najwyraźniej coś ukrywa, bo nie opowiada o tym, co wraz z przyjaciółmi przeżywał w ciągu dnia. Pestka nie odezwała się ani słowem, wiedząc, że w ten sposób nie dopuszcza do porozumienia z matką. Po kolacji wymknęła się na ganek, rozmyślając o Zenku. Nazajutrz Marian pojechał z babką na targ do Łętowa, a Julek poszedł na wyspę, nie czekając na dziewczęta. Kiedy Ula i Pestka dotarły na polanę, zastały chłopców przy naprawie szałasu. Przyłączyły się do pracy, zadowolone, że mają jakieś zajęcie i nie muszą rozmawiać ze sobą o wydarzeniach z poprzedniego dnia. W drodze na polanę Pestka z nieprzyjemnym uśmieszkiem zapytała przyjaciółkę, czy czuje się zgorszona, lecz Ula nie miała odwagi, by jej odpowiedzieć.

Zenek zerknął na Ulę, pytając, czy widziała Dunaja. Zaprzeczyła, zdziwiona, że się do niej odezwał. Skończyli naprawianie szałasu i Zenek zajął się rozpalaniem ogniska. Wtedy właśnie na polance pojawił się Marian. Z dziwnym wyrazem twarzy stanął przy Zenku i zapytał, czy ukradł pieniądze przekupce na targu. W obronie chłopaka stanął Julek, nie wierząc w słowa brata. Zenek podniósł się, patrząc na Mariana z pogardą i pytając, czy widział go jak kradł. Pestka również zareagowała gniewem, zarzucając przyjacielowi, że powinien się wstydzić. Marian ze spokojem wyjaśnił, iż słyszał, jak przekupka opowiadała babce o tym, że dwa tygodnie temu jakiś chłopak w zielonej kurtce i z obwiązaną nogą ukradł jej pięćdziesiąt złotych. Chwilę osłupienia przerwał krzyk Julka, który za wszelką cenę był gotów bronić Zenka. Pestka spojrzała na chłopaka i poprosiła, aby powiedział, że to nie on okradł kobietę. Zenek odsunął się od nich, nie patrząc na nikogo.

Nagle parsknął śmiechem i ironicznie odparł, że wziął te pieniądze, ponieważ tak mu się podobało. Marian patrzył na niego ze spokojem i nazwał go złodziejem. Zenek podniósł swoją wiatrówkę, leżącą na ziemi i, pożegnawszy się, ruszył przez polanę. Julek z rozpaczą wykrzyknął jego imię, a Ula dopiero w tej chwili uświadomiła sobie, co zamierza zrobić Zenek. Zaczęła błagać Mariana, aby zatrzymał chłopaka, mówiąc, że nie jest złodziejem. Marian i Pestka stali nieruchomo, a za Zenkiem pobiegł jedynie Julek, prosząc ze łzami w oczach, aby został. Chłopak odsunął jego rękę i pożegnawszy się, zniknął w zaroślach.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Ten obcy” - plan wydarzeń
2  „Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu i przyjaźni
3  Główne wątki w powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”Komentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: