Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nagle przed sklep podjechał traktor i chłopcy zbliżyli się do niego, aby przyjrzeć się potężnej maszynie. W tej samej chwili usłyszeli krzyk dziewcząt. Marian, Zenek i Julek odwrócili się gwałtownie, widząc, że przerażony koń ruszył przed siebie, ciągnąc za sobą wózek z dzieckiem. Wszyscy, zdrętwieli ze strachu, patrzyli na to jak skamieniali. Jedynie Zenek ruszył w pogoń za koniem, przecinając szosę na ukos. Ze sklepu wybiegła kobieta, krzycząc rozpaczliwie. Na drodze pojawiły się samochody, lecz Zenek w ostatniej chwili zdołał wskoczyć na wóz i chwycić za lejce. Pierwsza do zatrzymanego wózka dobiegła matka chłopczyka i chwyciła dziecko w ramiona. Za nią nadbiegli Julek, Marian i Pestka. Spojrzeli na chłopaka z podziwem, a kradzież jabłek w obliczu jego odwagi stała się nieważna. Kobieta podziękowała Zenkowi, lecz on wycofał się, wyraźnie skrępowany. Potem wrócili pod sklep, przy którym zgromadził się spory tłum ludzi. Sprzedawca wskazał na Zenka, wyjaśniając, że to on zachował zimną krew i ocalił dziecko. Potem zwrócił się do chłopaka, dopytując o nazwisko. Zenek w pierwszej chwili chciał odejść bez słowa, lecz Julek zatrzymał go, wyjaśniając, że ma na imię Zenek. Chłopak przerwał mu szybko, mówiąc, że nazywa się Zenon Wójtczak. Potem rozdrażniony odszedł, wymijając ciekawskich. Zaskoczony Julek spytał go, dlaczego podał fałszywe nazwisko. Odparł, że nie chciał znaleźć się w gazecie, czym jeszcze bardziej zadziwił malca. Szybko dogonili dziewczęta i ruszyli do domu. Ula i Pestka z podziwem wpatrywały się w Zenka, który szedł przed nimi z braćmi. Pestka stwierdziła, że mógł się zabić, a teraz zachowuje się tak, jakby nic się nie wydarzyło. Raźnym krokiem doszli do miejsca, w którym Zenek ukradł jabłka. Przystanął, rozejrzał się uważnie i oświadczył, że idzie do ogrodu. Julek i Pestka natychmiast ruszyli za nim, a po chwili dołączył do nich Marian. Ula została przy szosie, płacząc gorzkimi łzami i zastanawiając się, dlaczego nie zatrzymała swoich przyjaciół.

Sąd

Po powrocie do domu Pestka zauważyła matkę, czekającą na nią przed gankiem. Pani Ubyszowa drgnęła, ujrzawszy córkę, lecz tym razem nie poczekała na nią i wyraźnie zagniewana weszła do domu. Dziewczyna poczuła się nieswojo, lecz postanowiła zachowywać się tak, jakby nic się nie wydarzyło. Wkroczyła do kuchni, oświadczając, że umiera z głodu. Matka nie spojrzała na nią i dopiero po chwili odwróciła się ku niej, pytając jak wygląda. Pestka zerknęła w lusterko i dostrzegła kilka zadrapań na policzku, o których już zapomniała. Wzruszyła ramionami, a matka przypomniała jej, że miała wrócić o drugiej. Potem postawiła na stole talerz z zupą, a kiedy Pestka zapytała, dlaczego nie je z nią, odparła, że straciła apetyt. Słowa matki wywołały w niej bunt. Zjadła obiad z obojętną miną, rezygnując z jabłka na deser. Dopiero wtedy matka usiadła naprzeciw niej i zaczęła wypytywać o przyczynę spóźnienia. Pestka odpowiadała niechętnie, podnosząc coraz bardziej głos. Pani Ubyszowa uznała, że córka ją oszukuje. Dziewczyna zaczęła krzyczeć, żaląc się, że są wakacje i powinna mieć więcej swobody. Matka spojrzała na nią zdziwiona i wyszła. Przez resztę popołudnia nie odzywała się do Pestki, która po jakimś czasie uznała, że musi wyjść i celowo spóźnić się na kolację. Po paru krokach zawróciła, uświadamiając sobie, że wcześniej doskonale dogadywała się z mamą, lecz wszystko zmieniło się od chwili, kiedy pojawił się Zenek.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zenek Wójcik - charakterystyka
2  Uniwersalizm powieści „Ten obcy”
3  Pestka Ubyszówna - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: