Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnego dnia Ula czekała na chłopców, aby wyruszyć z nimi na wyspę. Pestka miała dołączyć do nich później, ponieważ musiała napisać list do ojca. Marian i Julek nie nadchodzili, lecz zjawił się Dunaj. Pogłaskała psa i znudzona oczekiwaniem, ruszyła dróżką między polami. Dunaj pobiegł przodem. Nagle, w pobliżu ugoru, usłyszała jakąś rozmowę. Poczuła niepokój i już chciała zawrócić, kiedy dobiegł ją rozpaczliwy skowyt psa. Przerażona, pobiegła na skraj pola i stanęła jak skamieniała. Dostrzegła dwóch wyrostków, ze śmiechem rzucających kamieniami w Dunaja. Zwierzę uciekało w popłochu, potykając się i skowycząc. Wkrótce zniknęło za niewielkim wzniesieniem, lecz w jego stronę nadal leciały kamienie.

Nieoczekiwanie jeden z nich upadł twarzą w piasek. Za nim stał Zenek, który wyskoczył z zarośli i rzucił się na chłopaka. Jego towarzysz przez chwilę przyglądał się bójce, wyczekując, kiedy Zenek znajdzie się na wierzchu, po czym wymierzył mu cios w głowę. Ula krzyknęła przerażona, kiedy wyrostek stanął na nodze Zenka. Zapominając o strachu, podbiegła do łobuza i chwyciła go za rękę, lecz odepchnął ją. W tym samym momencie dostrzegła Julka i Mariana, biegnących przez pole. Przez chwilę szarpali się z przeciwnikami, walcząc zaciekle. W końcu Zenek spytał ich, czy mają dość. Ze spokojem ruszyli w stronę wyspy, słysząc za plecami pogróżki. Zenek wyjaśnił chłopcom, że wyrostki rzucały kamieniami w Dunaja. Zaczęli rozglądać się, szukając psa i wśród jałowców dostrzegli klęczącą na ziemi Ulę. Dziewczyna miała mokrą od łez twarz, a tuż obok jej kolan leżał psiak. Kiedy zbliżyli się, Dunaj spojrzał na nich niespokojnie, usiłując się podnieść. Zenek podniósł go delikatnie i zachowując ostrożność, zaniósł psa do szałasu. Położył go na posłaniu, lecz Dunaj natychmiast przywarł do ziemi, trzęsąc się ze strachu. Wycofali się z namiotu i podeszli do Uli, która z trudem powstrzymywała płacz. Zenek zapewnił, że psiak wyzdrowieje i poprosił, aby dziewczyna zaniosła mu wodę. Tymczasem na polanie zjawiła się Pestka. Julek opowiedział o bójce, co wzburzyło dziewczynę. Nagle Ula zauważyła, że Dunaja nie ma w szałasie. Zenek ponuro wyjaśnił, że pies boi się i po doznanej krzywdzie nie chce przebywać z ludźmi. Potem dodał, że będą musieli go na nowo oswoić. Ruszyli w stronę kładki i dostrzegli psa, wychodzącego na przeciwległy brzeg. Ula zawołała go, lecz odbiegł chyłkiem, kulejąc, z brzuchem przy ziemi.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ula Zalewska - charakterystyka
2  Czas i miejsce akcji „Tego obcego”
3  Julek Miller - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: