Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Napaść

Wszyscy czuli, że Zenek nie jest w stanie teraz rozmawiać, lecz sami odczuwali potrzebę, aby omówić całą sprawę. Usiedli na przewróconej topoli, ukryci w gęstwinie gałęzi. Rozgoryczony Julek oddał Pestce zegarek, a dziewczyna starał się go pocieszyć, mówiąc, że to nie ich wina, że nie znaleźli Antoniego Janicy. Jej słowa nie przekonały jednak chłopca. Pragnienie pomocy Zenkowi i wyprawa do Strykowa obudziły w jego sercu żądzę przygody. Oczami wyobraźni widział, jak podchodzą z Marianem do mężczyzny, informują go o poszukiwaniach Zenka, a potem zjawiają się na wyspie i obwieszczają radosną wiadomość. To na pewno zrodziłoby między nimi wspaniałą przyjaźń, której tak bardzo pożądał. Marian uznał, że Zenek niepotrzebnie się tak bardzo przejął. Odczuwał żal, że chłopak nie docenił ich wysiłku, lecz po prostu odwrócił się i bez słowa odszedł. Ula milczała, pogrążona we własnych myślach. Ona, jako jedyna, widziała twarz Zenka i w jego oczach dostrzegła nie złość, lecz strach. Marian przypuszczał, że teraz przybysz będzie musiał wrócić do domu, a Pestka uznała, że powinien zostać na wyspie dopóki nie wyleczy stopy. Potem wyruszyli na poszukiwania Zenka. Znaleźli go na polanie, leżącego na brzuchu, z głową schowaną w ramionach. Julek zbliżył się do niego i zaczął szybko mówić, przekonując go do pozostania na wyspie i zapewniając, że wszystko zorganizują. Zenek wysłuchał go z obojętną miną, bawiąc się źdźbłem trawy. Załoga spojrzała na siebie, czując zupełną bezradność.

Pestka starała się mu wyjaśnić mu, że podróżował autostopem i przecież nie stało się żadne nieszczęście. Zenek odparł ponuro, że przecież nie mówi, że stało się nieszczęście. Julek rozpromienił się, obiecując, że przyniesie wędkę od dziadka. Marian, widząc, że chłopak nie reaguje na ich słowa, uznał, że powinni wracać do domu. Julek natychmiast zaproponował, że kupi Zenkowi chleb, a ten podał mu pieniądze. Ula miała wrażenie, że chłopak zachowuje się tak, jakby szukał wyjścia z pułapki. Minęło kilka dni. Przez ten czas Zenek mieszkał na wyspie, a Pestka, Ula, Marian i Julek przychodzili do niego każdego dnia i spędzali wspólnie czas. Zawsze starali się przynosić jedzenie, choć zdobycie prowiantu stawało się coraz bardziej kłopotliwe.

Ula kupowała, co mogła w wiejskiej spółdzielni, a Pestka z trudem znosiła pytania matki, dokąd idzie i z kim. Zenek nigdy nie upominał się i nadal nie dziękował za to, co zdobywali z takim trudem. Od chwili powrotu chłopców ze Strykowa odzywał się rzadko i najczęściej leżał bezczynnie z nieruchomą twarzą. Jedynie na widok Dunaja ożywiał się i wraz z innymi starał się oswoić psa. Po jakimś czasie pies brał jedzenie z ich rąk, a nawet dał się pogłaskać. Któregoś dnia, po wieczór, kiedy załoga wybierała się do domów, Julek przypomniał Zenkowi o pieniądzach na chleb. Chłopak odparł, że sam pójdzie do spółdzielni, czym zadziwił wszystkich. Jedynie Ula domyśliła się, że zapewne skończyły mu się oszczędności. Po chwili wyjaśnił, że może już swobodnie chodzić i z chęcią przespaceruje się do sklepu przy warszawskiej szosie. Wówczas Marian stwierdził, że przecież nie musi się już ukrywać. Zenek z trudem opanował gniew, zarzucając chłopcu, że nie może utrzymać tajemnicy. Marian wzruszył ramionami, wyjaśniając, iż lepiej byłoby, gdyby mogli powiedzieć o Zenku dziadkom. Zenek kpiącym tonem zapewnił go, że niedługo sobie pójdzie. Jego słowa sprawiły przykrość Julkowi, który zaczął nalegać, aby został na wyspie. Ula poczuła strach, a Marian zapewnił, że nie chce, żeby Zenek odszedł. Zamilkli, wiedząc, że muszą nadal zachować pobyt chłopaka na wyspie w tajemnicy.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Irena Jurgielewiczowa – biografia
2  Losy Zenka Wójcika
3  Pestka Ubyszówna - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: