Ten obcy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wyprawa na rowerach

Następnego dnia Marian i Julek zdołali pożyczyć rowery. Do Strykowa mieli wyruszyć po ósmej, aby uniknąć zbędnych pytań ze strony dziadków. Chłopcy wstali wcześniej i starali się wzorowo wypełniać polecenia babki, aby uniknąć „poprawek”, które mogły opóźnić ich wyprawę. Staruszka zauważyła jednak ich starania i podejrzliwie spytała, czy coś przeskrobali. Potem wysłała Julka do spółdzielni po kawę, a przy śniadaniu pilnowała, by zjadł wszystkie kanapki. Wreszcie chłopcy wybiegli z domu i rozstali się we wsi, by odebrać rowery od kolegów. Julek zastał małego Edzia pod jego domem, lecz malec nie zwrócił w pierwszej chwili na niego uwagi, przekopując kanał pomiędzy kałużami. W końcu oświadczył, że roweru nie pożyczy. Julek, ogarnięty wściekłością, rzucił się na niego z pięściami, lecz dość szybko został pokonany. Rozżalony, obiecał, że odda Edkowi dwa znaczki, uznając, że dla dobra sprawy należy wiele poświęcić. Edzio odparł, że roweru i tak nie pożyczy, a jego siostra, Hania, wyjaśniła, że matka uznała, iż Julek może rower zepsuć lub zgubić. Julek poczuł się bezradny i zrozpaczony. Hania wtrąciła się ponownie, mówiąc, że jeśli ktoś chce pożyczyć drogą rzecz, to powinien dać zastaw.

Julek odwrócił się, obiecując, że zaraz wróci i pobiegł do Pestki. Opowiedział dziewczynie o sytuacji z rowerem i poprosił, aby w zastaw dała swój zegarek. W pierwszej chwili zawahała się, tłumacząc, że Marian może jechać sam do Strykowa, lecz nagle zrozumiała, że chłopiec liczy na jej pomoc. Szybko odpięła pasek zegarka i podała go Julkowi, prosząc, by go nie zgubił. Potem szybko założyła sweterek i wymknęła się z domu, żeby uniknąć pytań matki o zegarek. Zenek czekał na brzegu i kiedy dziewczęta ukazały się na kładce, natychmiast zaczął wypytywać, czy chłopcy pojechali do Strykowa. Pestka, śmiejąc się, opowiedziała o zastawie, zadowolona, że Julek zwrócił się właśnie do niej z prośbą o pomoc. Ula z żalem pomyślała, że ona nie ma nic cennego. Przeszli na polanę, gdzie w trawie spał Dunaj. Ubyszówna zdecydowała, że należy rozpalić ognisko, zebrali więc chrust i zasiedli przy kuchni polowej. Przez parę minut w milczeniu wpatrywali się w płomienie. Wreszcie Pestka zaśmiała się, mówiąc, że Zenek ma w sobie coś tajemniczego podobnie jak ogień. Chłopak zaprzeczył, zerkając na nią w grymasem niechęci na twarzy. Dziewczyna zaczęła wypytywać, gdzie mieszka. Odpowiedział, że we Wrocławiu. Pestka spytała więc, kim jest jego ojciec, nie zwracając uwagi na Ulę, która próbowała zmienić temat rozmowy.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pestka Ubyszówna - charakterystyka
2  Julek Miller - charakterystyka
3  „Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu i przyjaźniKomentarze
artykuł / utwór: Ten obcy - streszczenie szczegółowe


 • Superr przygotowanie na sprawdzian mam ostatnio mase konkursów i sprawdzianów wyleciało mi z głowy o przeczytaniu tej książki... a tu znalazłam streszczenie bardzo szczegółowe polecamm ... :):):)
  Gośkaa ;p (srebrzyulka {at} wp.pl)

 • THX dla autora za trud ktory wlozyl w to streszczenie. naprawde wielie sie dowiedzial i mysle ze dostane same pozytywne oceny!!!!:P jeszcze raz THX :] pZDR.:)
  ChCharito #14 (j.hardcorem {at} interia.pl)

 • Bardzo mi się podobało streszczenie i myślę ,że dostanę dobrą ocenę:) Polecam innym do przeczytania tego streszczenia choć jest długi ,lecz jest szczegółowy i można wiele zapamiętać :D
  Emilia (emika0101 {at} wp.pl)

 • wypracowanie rewelacyjne, z reguły rzadko korzystam z takiego wyjścia, ale muszę przyznać, że ten kto napisał to streszczenie, włożył w to wiele pracy i oczywiście, aby to napisać musiał przeczytać tę książkę.
  Manuela (manuela.bb {at} wp.pl)

 • Te streszczenie jest super . Czytam je ponieważ zostało mi mało czasu do spr . z tego i dużo sobie utrwaliłam .Dziwie się tylko ,bo ja streszczenie przeczytałam w niecałe 2,5 godziny . Dziękuje . ;)
  Zosia (____)

 • super! potrzebowałem tego ;p ponieważ nie przeczytałem lektury a moja nauczycielka zaczęła wypytywać fragmentów książki dziękuje za atkie szczegółowe streszzenie
  kopytko ()

 • Kurde, ziomek wspaniala robota oni cie powinni po stopach calowac!! Noramlnie wymiatasz oby tak dalej!!:D i nie przesadzajcie na luzie mozna przeczytac w niecale 2godzinki:D
  Białasek (michalbialy17 {at} wp.pl)

 • Bardzo Dobre szczegółowe streszczenie bardo dobrze się czyta nie wiem jak innym ale ja czytam bardzo płynnie i zajęło mi to około godziny pozdrowionka dla Autora ;)
  Adrian (())

 • bardzo dobre streszczenie ! poleecam wszystkim ! jutro mam sprawdzian a jestem na 78 stronie . nie ma szans na przeczytanie . a to jeste lepsze od normalnej książki ! pooolecem !!!!!
  Kaśka (farma17 {at} op.pl)

 • bardzo fajne bo szczegółowe . ale ja musze napisac opowadanie i nie czytałam ksizki wiec nie wiem jak to mam napisac . ; \\\\\\\\ . koszmar .
  Majka (olinka333 {at} interia.pl)

 • Świetne streszczenie książki "Ten Obcy". Bardzo chętnie je czytałam, gdyż jest o wiele krótsze od normalnej powieści, a za to bardzo szczegółowe. ;) Mam nadzieję, że z wypracowania, które będę pisała moja polonistka oceni na wysoką ocenę.! Dziękuję.!
  Klaudia (klaudia.olesinska {at} interia.pl)

 • Te streszczenie jest bardzo dobre i morzna sie z niego durzo nauczyc !!! Polecam wszystkim czytelnikom tej ksiąszki.Napewno was ona czyli lektura nie zawiedzie
  Damian Stryjewski kl6b sp9 w Suwałkach (Damian {at} wp.org.pl)

 • Powiem krótko i zwięźle ,to streszczenie zostało napisane genialnie. Bardzo mi się podobało choć jego czytanie zajęło mi ok. 5 godz. Pozdrawiam tego kto je napisał.
  Karolina (kara-jakubowicz {at} wp.pl)

 • świetne, polecam wszystkim zawiera ważne informacje i nadaje się na powtórzenie do sprawdzianu jak ktoś chce 5 lub 6... To na prawdę super!!! coś takiego zrobić!!!!!! gratuluje z całego serca :*!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!przeczytajcie !!!! świetne naprawdę!!!!!!!!!!!
  Ktoś (cypiz97 {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie ;) Mocno polecam:D świetnie ktoś to zrobił, godne uwagi, w odróżnieniu od innych streszczeń jest ono obfite.Bardzo dużo wiadomości.
  Darek (Czego {at} autograf.pl)


Tagi: